Wyciąg ze Statut PSWP - cele i sposoby realizacji

Wyciąg ze statutu Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego

§ 6

Celem Stowarzyszenia jest:

• Konsolidacja, pomoc i wspieranie nauczycieli instruktorów placówek edukacji nieformalnej (pozaszkolnej) w wartościowym i bezpiecznym zagospodarowywaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży zgodnie z zasadami pedagogiki Patrona Stowarzyszenia, Profesora Aleksandra Kamińskiego.
  • Organizowanie wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży oraz wspieranie wartościowych programów wychowawczych realizowanych przez placówki wychowania pozaszkolnego organizujące obozy, kolonie, rajdy i inne formy.
  • Prowadzenie działań kształtujących i rozwijających uzdolnienia, talenty i zainteresowania dzieci i młodzieży naukowe, plastyczne, muzyczne, wokalne, literackie, poetyckie, teatralne, przyrodnicze, matematyczno-fizyczne, sportowe i krajoznawczo-turystyczne.
  • Organizowanie i wspieranie imprez, konkursów i innych przedsięwzięć ukazujących młodzieży dziedzictwo i tradycje kulturalne Polski oraz wartości współczesnego patriotyzmu.
  • Wspomaganie placówek i nauczycieli instruktorów w poszerzaniu obszaru ich działań, obejmowanie opieką i oddziaływaniem wychowawczym i edukacją kulturalną w czasie wolnym od nauki młodzieży:
    • a) zagrożonej patologiami społecznymi: narkomanią, alkoholizmem, nikotynizmem, zagubionej życiowo, agresywnej
    • b) niepełnosprawnej, posiadającej problemy zdrowotne i adaptacyjne. Propagowanie wśród nauczycieli instruktorów idei rzeczywistej samorządności młodzieży; przeciwdziałanie fasadowości samorządów młodzieżowych.
  • Inicjowanie społecznych akcji i działań młodzieży kształtujących odpowiedzialność, poszanowanie praw jednostki, tolerancję i ukazujące demokratyczne wymogi współżycia społecznego. Respektowanie i wspieranie wartościowych inicjatyw młodzieży zainteresowanej współpracą ze Stowarzyszeniem Wychowania Pozaszkolnego.
  • Organizowanie szkoleń i warsztatów dla młodzieży ukazujących wartości płynące z okazywania empatii i wrażliwości oraz pracy dla dobra innych.
  • Praktyczne włączenie zainteresowanych do opieki nad młodszymi i osobami samotnymi.
  • Organizowanie i ułatwianie placówkom wychowania pozaszkolnego oraz nauczycielom instruktorom nawiązywania kontaktów i współpracy z konkretnymi instytucjami, stowarzyszeniami oraz placówkami edukacji nieformalnej Europy w celu wymiany doświadczeń, grup młodzieży, wzajemnego poznawania swoich kultur i tradycji narodowych, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń.
  • Organizowanie międzynarodowych sesji i konferencji pedagogicznych ukazujących rolę czasu wolnego dzieci i młodzieży w społeczeństwach europejskich pozwalające na nawiązywanie przez placówki wychowania pozaszkolnego i nauczycieli instruktorów bezpośrednich kontaktów z placówkami zagranicznymi.
  • Organizowanie kursów i szkoleń dla nauczycieli instruktorów placówek wychowania pozaszkolnego umożliwiających pozyskiwanie umiejętności pisania nowoczesnych programów europejskich i stosowania środków multimedialnych w procesie wychowania pozaszkolnego.

§ 7

Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:

• Współpracę i wspólną realizację zadań z nauczycielami instruktorami i konkretnymi  placówkami wychowania pozaszkolnego i ich grupami,
  • Organizację narad, szkoleń, kursów, warsztatów, konferencji, sesji, konkursów, imprez także w wymiarze międzynarodowym zgodnych z celami stowarzyszenia,
  • Organizację rajdów turystycznych, obozów, kolonii, praktyk wolontariuszy, spotkań międzynarodowych młodzieży zgodnie z celami stowarzyszenia,
  • Prowadzenie sekretariatu i biura stowarzyszenia.

Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.