31-123 Kraków, ul. Krupnicza 38 KRS: 0000073816 

Pasjonaci gitary

Barbara Kamińska-Sobczyk

Zastępca dyrektora

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi       

  

         Zagranie złej nuty jest bez znaczenia. Granie bez pasji jest niewybaczalne - powiedział Ludwig van Beethoven. Członkom 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej zdarzają się błędy, ale pasji odmówić im nie można, zwłaszcza, że mają za przykład założyciela Orkiestry (który w 2003 r., połączył dwa zespoły gitarowe Citharis i L Gitarros), aranżera, dyrygenta, organizatora koncertów, twórcę teledysków i szefa studia nagrań - jednym słowem człowieka-orkiestrę, Janusza Kwiatosińskiego, będącego żywą ilustracją hasła XXI Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego, zorganizowanego w 2014 r. przez Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi: "Kreatywny nauczyciel gwarantem kreatywnego wychowanka".
         W tymże Centrum 11 marca 2016 r. członkowie zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego, którzy spotkali się w Łodzi, by omówić i ustalić wiele istotnych działań i zadań dotyczących działalności Stowarzyszenia w roku 2016, byli gośćmi honorowymi koncertu 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej, która zagrała wybrane utwory Jana Sebastiana Bacha. Janusz Kwiatosiński twierdzi, że jest to najwybitniejszy kompozytor w historii muzyki, co nie przeszkodziło młodym wykonawcom odważnie zmierzyć się z twórczością  barokowego twórcy. Bach kojarzy nam się z organami, instrumentami klawiszowymi, Chopin - to utwory fortepianowe, tak jak i "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego, Vivaldi to skrzypce, z kolei  suita Edwarda Griega „Peer Gynt” to utwór orkiestrowy, także "Muzyka na Wodzie" J. F. Haendla została napisana dla orkiestry opartej na smyczkach i zwiększonej obsadzie instrumentów dętych, ale  Janusz Kwiatosiński wszelkie rodzaje muzyki - od poważnej, po współczesną muzykę rozrywkową - potrafi opracować na inny instrument, niż przewidziano to pierwotnie: NA GITARĘ! 

        

Tak powstały koncerty i płyty 1 Łódzkiej Orkiestry Gitarowej :

02.12.2010 r. - koncert w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich na zakończenie projektu "Chopin i gitara" (no bo "granie Chopina jest cool", twierdzi Janusz Kwiatosiński). M.in. solistą był Artur Szczepaniec (gitara basowa), który za wykonanie Walca Des dur op.64 nr 1 zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie "CHOPIN OPEN" w Krakowie (Orkiestra zdobyła na tym konkursie III miejsce). Efektem projektu jest pierwsza profesjonalnie wydana płyta Orkiestry.

14.01.2011 r. - koncert w Sali Kameralnej Filharmonii Łódzkiej z okazji zakończenia Roku Chopinowskiego w Województwie Łódzkim (utwory z płyty "Chopin i Gitara" oraz na bis jedna z części "Muzyki na Wodzie" J. F. Haendla). Czy wielu muzyków-amatorów w wieku szkolnym może o sobie powiedzieć, że grali w Filharmonii?

13.01.2011 r. - "Kolędowanie na Wodzie" ("Muzyka na Wodzie" J. F. Haendla na zmianę ze znanymi kolędami, które jak co roku wszyscy gromko wyśpiewali)

17.06.2011 r, - "Muzyka Brytyjska i okolice" - wystąpiła Orkiestra i sześcioro solistów, tym razem w całości repertuar był oparty o przeboje muzyki rozrywkowej. Rozpiętość dosyć spora: od Animalsów do Coldplay przez Beatles, Zeppelin, Floydów i innych tuzów muzyki brytyjskiej.

27.11.2011 r. - „Po hiszpańsku i brytyjsku” - druga płyta Orkiestry. Młodzi muzycy przygotowali i nagrali 15 utworów wg kompozycji takich twórców jak: Mike Oldfield, Chick Corea, Eric Clapton, John McLughin, Paco de Lucia, Roger Waters i innych. Gitarzyści pracowali nad materiałem indywidualnie i grupowo pod nadzorem Janusza Kwiatosińskiego. Następnie przystąpili do nagrań studyjnych. Cały materiał był też treścią koncertu, który odbył się w sali koncertowej Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Koncertowi towarzyszyła prezentacja multimedialna uatrakcyjniająca widzom prezentowane utwory.

20.01.2012 r. - Tradycyjne wspólne kolędowanie tym razem połączone było z pierwszym wykonaniem Concierto De Aranjuez. Efektem pracy nad tym koncertem jest trzecia profesjonalnie wydana płyta, na której  Orkiestra wykonuje kompozycję jednego z najwybitniejszych kompozytorów hiszpańskich XX wieku – Joaquino Rodrigo.

25.01.2013 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej - Filii CZP 1 oraz 26.01.2013 r. w Kościele Matki Bożej Pocieszenia w Łodzi1 Łódzka Orkiestra Gitarowa zaprezentowała ponad dwugodzinne koncerty, na których oprócz kolęd wykonała "CZTERY PORY ROKU" Antonio Vivaldiego. Była to jednocześnie promocja kolejnej płyty "Muzyka Baroku" (Haendel i Vivaldi).

21.06.2013 r. - w auli IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi Orkiestra swe 10-lecie świętowała koncertem instrumentalnych i wokalnych wersji polskich przebojów. W programie znalazły się lekkie przedwojenne piosenki, trudne muzycznie i interpretacyjnie utwory Czesława Niemena, Marka Grechuty, Ewy Demarczyk, czy Wojciecha Kilara ale i mniej wokalnie wymagające przeboje muzyki pop. Mimo panującego w tym dniu upału zapał wykonawców jak zwykle pokonał niesprzyjające okoliczności, a efektem koncertu - płyty "Muzyka Polska".

23.11.2013 r. - koncert muzyki amerykańskiej, od najstarszych kompozycji do najnowszych popowych i rockowych utworów powstałych za oceanem. To kolejna płyta Orkiestry - "Amerykański sen". Na płycie są tylko wykonania instrumentalne tak znanych kompozytorów jak Scott Joplin, Elvis Presley, Hendrix, Dylan czy Chuck Berry ale podczas koncertu, jak zwykle pełnego niespodzianek, artyści wykonali wersje wokalne - Iza Perek, Justyna Pruszyńska i Wojciech Kozieł pokazali, że muzyka to dla nich nie tylko gitara.

16.01.2014 r. - jak co roku, kolędowaliśmy z Orkiestrą. Tym razem publiczność, oprócz wspólnego śpiewania, wysłuchała pięciu części "Obrazków z wystawy" Modesta Musorgskiego. Koncert ilustrowały pastele jednego z gitarzystów: Mikołaja Salskiego. 
Spacer "Promenadą" prowadził nas od "Gnoma", poprzez "Stary zamek", "Kłótnię dzieci w parku", "Bydło", aż po znany z elektronicznej wersji Isao Tomity "Taniec kurcząt w skorupkach", o powtórzenie którego publiczność poprosiła na bis. 
Niezaplanowanym, zabawnym elementem koncertu, był spontaniczny taniec najmłodszej przedstawicielki publiczności. Okazało się, że dziewiętnastowieczną muzykę rosyjską nie tylko można połączyć z kolędami, ale i tańczyć!

25.06.2014 r. - Orkiestra zaprosiła nas na wielką podróż muzyczną. Zabrała nas do siedmiu krajów : Niemiec, Austrii, Francji, Grecji, Chin, Meksyku i Szwecji. Oprócz muzyki, charakterystycznej dla tych krajów, były też zabawne rekwizyty – np. Jeremiasz Czarnecki grał „Greka Zorbę” w wieńcu laurowym na głowie, kompozycję Carlosa Santany Mateusz Banasiak zagrał w ogromnym meksykańskim sombrero, francuskim melodiom towarzyszyły trzy (tak, trzy) Wieże Eiffla – na szwedzki hełm Wikingów z rogami nikt nie chciał się zgodzić, więc zagrał w nim szef Orkiestry Janusz Kwiatosiński. Było zabawnie, bo z muzyką powinno być właśnie tak jak z życiem: i dobrze, i źle, i poważnie, i śmiesznie (Jerzy Waldorff).

23.01.2015 r. - Koncert kolęd uświetniony został premierowym wykonaniem suity Edwarda Griega „Peer Gynt”. Pięć fragmentów zostało poprzedzonych wstępem literackim, krótkim omówieniem i kilkoma wersami oryginalnego tekstu.

14.04.2015 r. - koncert promocyjny płyty "Kaprys na struny". Solistę Jeremiasza Czerneckiego w trzech utworach wspomagał Mateusz Banasiak.

19.06.2015 r. - koncert na zakończenie roku szkolnego "Giganci gitary". Brzmienia pełne zadumy jak „Samba Pa Ti” Carlosa Santany, po rockowego Hendrixa. No i tacy giganci gitary jak Paco de Lucia, Clapton, Gilmour, Al Di Meola, Satriani, May, Young, Sygitowicz, Oldfield i wielu innych. Zmieniali się nie tylko autorzy i soliści, ale i gitary – już nie tylko klasyczne ale i elektryczne. Każdy solista sam wybrał kompozytora i utwór, z którym się zmierzył. Na zakończenie - wspólnie wykonane brawurowe Guitar Tango zespołu The Shadows.

06.11.2015 r. - koncert „Dobry wieczór, monsieur Chopin” w pięknej sali, której użyczyło nam Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, nawiązujący do niedawno zakończonego Konkursu Chopinowskiego. Z 1 Łódzką Orkiestrą Gitarową wystąpili soliści oraz zaproszeni pianiści, pracujący pod kierunkiem Dariusza Proszaka.

15.01.2016 r. - ponownie spotkaliśmy się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana na zaproszenie pracowni muzycznych CZP 1 by zaśpiewać razem kolędy. 1 Łódzka Orkiestra Gitarowa i pianiści z Pracowni Instrumentów Klawiszowych (n-l Dariusz Proszak) akompaniowali nam przy wykonywaniu osiemnastu kolęd, ponadto dwa utwory zaśpiewał chór Iuwenales Cantores Lodzienses (n-l Krzysztof Kozłowski), który również dzielnie wspierał w śpiewaniu widownię, oraz trzy solistki z Pracowni Wokalnej (pod kier. Andrzeja Wierzbowskiego).

22.06.2016 r. - kończący rok szkolny "Stylowy koncert" - blues, reggae, funk, flamenco, jazz, rock'n'roll – niektóre utwory były pisane na gitarę, inne wymagały opracowania, publiczności podobały się wszystkie i żałowała, że to koncert kończący rok szkolny, bo na następny trzeba będzie poczekać. Orkiestra myśli już o nowym repertuarze. Ciekawi jesteśmy, czym zaskoczą nas po wakacjach? 

         To tylko najważniejsze koncerty, a były jeszcze spotkania karaoke (kawiarenka "Pod Kwiatkami" jako że dyrygenta przyjaciele nazywają Kwiatkiem lub Kwiatosem), udział w wielu różnych imprezach i koncertach, zarówno zewnętrznych (np. w Urzędzie Miasta Łodzi, na Uniwersytecie Łódzkim, w hotelu Ambasador na VI Ogólnopolskiej Konferencji Metodycznej Nauczycieli Muzyki i in.) jak i w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1.

         Powoli zmienia się skład Orkiestry - jej członkowie idą na studia, wyjeżdżają z Łodzi, dorośleją... Ale lata wspólnego grania na gitarach pozostaną w nich na zawsze - przeżywanie twórczej wspólnoty, emocje koncertów, pokonywanie trudności technicznych, poznawanie nowych obszarów muzyki. I pogłębienie swej wrażliwości na całe życie; już wiedzą, że - jak powiedział Tadeusz Kotarbiński - Muzyka to sztuka cieszenia się i smucenia bez powodu.

Oby jak najczęściej była im pocieszeniem w trudnych chwilach.

Orkiestry można posłuchać w internecie:  http://tvi.domkultury.com.pl/programy.html

Polskie Stowarzyszenie
Wychowania Pozaszkolnego
im. Aleksandra Kamińskiego
Siedziba i adres: 
ul. Krupnicza 38 31-123 Kraków
Telefon: +48 12 4300015 w. 229
Fax: +48 12 430 00 15 w. 226
Internet:  www.pswp.edu.pl
e-mail: pswp.edu@gmail.com

Data rejestracji 
w Krajowym Rejestrze Sądowym
– 19.12.2001 r.
Nr KRS: 0000073816
REGON: 356386587
Konto bankowe PKO S.A. o Kraków
31 1020 2892 0000 5802 0137 8942

Statystyki

Odwiedza nas 72 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
104034
© 2018 Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego