Iwona Beata Szcześniak
Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku
Spoglądać w górę, sięgać myślą poza granice widzialnego świata (…)
wznosić się wyżej... zawsze wyżej…
Ludwik Pasteur
Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku jest placówką wychowania pozaszkolnego, która niezmiennie od 1983 roku realizuje pasje i zamiłowania dzieci i młodzieży. Jesteśmy instytucją nowoczesną, posiadającą swój niepowtarzalny, oryginalny charakter oraz styl pracy, który czyni ją rozpoznawalną w naszym mieście wśród innych miejsc rozwijających młode talenty. Co roku ponad 1 200 uczestników zajęć pracowni: tanecznej, teatralnej, plastycznej, fotograficznej, modelarskiej, szachowej, muzycznej, informatycznej, animacji i filmu oraz projektowania i szycia spotyka się w MDK-u, aby doskonalić swój warsztat, uzupełniać wiedzę i jednocześnie spędzać czas w gronie przyjaciół. Każdy młody człowiek w wieku od 4 do 26 lat, który chce podjąć wyzwanie, jakim jest rozwój osobowości, znajdzie tutaj swoje miejsce. Jednak MDK nie zamyka się wyłącznie na młodzież i dzieci uzdolnione artystycznie. Od wielu lat swoją ofertę poszerzamy także o programy skierowane do dzieci ze środowisk zagrożonych oraz młodzieży niepełnosprawnej. Wspólne imprezy przynoszą ogromną radość prezentującym się szkołom, a dla naszych wychowanków są wspaniałą lekcją tolerancji i poszanowania inności. Głównym przesłaniem naszych działań jest wychowywanie w otwartości na dobro i kulturę świata oraz drugiego człowieka.
Warto też podkreślić, iż naszą mocną stroną jest wspaniała, wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Nauczyciele, często artyści, a na pewno pasjonaci i specjaliści w swoich dziedzinach, tworzą przyjazną, kreatywną atmosferę pracy sprzyjającą maksymalnemu rozwoju zainteresowań uczestników zajęć. Starają się, aby każdy młody człowiek w atmosferze życzliwości i zrozumienia miał szansę stać się wrażliwym i otwartym na otaczający go świat. Dzięki ogromnemu doświadczeniu instruktorów i bardzo dobrej współpracy z rodzicami, szkołami oraz instytucjami Młodzieżowy Dom Kultury jest miejscem wielu interesujących zdarzeń i przedsięwzięć. Bardzo istotną częścią naszej pracy jest organizacja oraz współorganizacja konkursów, przeglądów i turniejów o zasięgu miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Wielokrotne sukcesy rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w pełni potwierdzają słuszność oraz kierunek działań proponowanych przez placówkę. Po prostu - od 32 lat staramy się spełniać dziecięce marzenia!
Niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku był XXII Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego, który zorganizowaliśmy wraz z PSWP.
Tematem wiodącym była „Rola placówek wychowania pozaszkolnego w kształtowaniu otwartości na wielokulturowość. Jesteśmy jednym światem”
XXII Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego charakter szkoleniowy i dokształcający. Jego celem nadrzędnym było wzbogacenie oferty edukacyjno-kulturalnej placówek oraz działań na rzecz usprawnienia
ich funkcjonowania, zgodnego z przepisami prawa oświatowego i potrzebami środowisk lokalnych. Zależało nam bardzo, aby podczas tych kilku dni w Białymstoku, uczestnicy Sejmiku mieli wiele okazji do zaobserwowania postaw wzajemnej tolerancji, akceptacji
i zaufania, szacunku dla dziedzictwa kulturowego regionu, kraju oraz innych kultur. Przykładem tych działań oraz ucztą dla naszych pedagogicznych serc był koncert
w wykonaniu dzieci, młodzieży oraz instruktorów z MDK w Białymstoku, przygotowany specjalnie dla uczestników Sejmiku. Koncert, który był swego rodzaju kwintesencją naszych działań, zawierał w sobie wszystkie aspekty, które stanowią o wartości naszej pracy:
- motywował do rozwijania pasji, zainteresowań i umiejętności;
- otwierał na nowe doświadczenia, zachęcał do nowych aktywności;
- umożliwiał poznanie nowych ludzi, pozwalał na wymianę poglądów, idei;
- umożliwiał spotkanie różnych środowisk, ludzi o tych samych pasjach lub
o pasjach zupełnie odmiennych od naszych; - skłaniał do zatrzymania się, refleksji nad własną pracą i osiągnięciami;
- pomagał określić nowe cele;
- otwierał na dokonania innych;
- był i jest wspaniałą promocją placówki.
Program Sejmiku obejmował część plenarną, wykładową, warsztaty tematyczne oraz dyskusje moderowane. Uczestnicy Sejmiku Białystok 2015’ (w sumie odwiedziło nas 90 gości z całej Polski), uczestniczyli w wykładach, prelekcjach
i warsztatach o następującej tematyce:
- ochrona danych osobowych w świetle obowiązujących przepisów,
- wielokulturowość: szansa, zagrożenie czy niemożliwy do zbagatelizowania stan rzeczy?,
- istotne zagadnienia dotyczące funkcjonowania placówek wychowania pozaszkolnego: dobre praktyki współpracy między placówkami i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi,
- elektroniczna rekrutacja dzieci i młodzieży na zajęcia do placówek wychowania pozaszkolnego,
- działalność PSWP na rzecz integracji placówek wychowania pozaszkolnego.
Niezwykle ważnym punktem programu Sejmiku były warsztaty: pisanie ikon, podstaw tańca tatarskiego i żydowskiego oraz piosenki regionalnej. W trakcie warsztatów ich uczestnicy mieli okazję do nabycia nowych umiejętności oraz wymiany doświadczeń.
Korzystając z obecności na ziemi podlaskiej pokazaliśmy naszym gościom miejsca plenerowe, historyczne, podkreślające wielokulturowość naszego regionu (Supraśl, Kruszyniany, św. Górę Grabarkę). Miejsca, do których warto organizować wycieczki uczestników zajęć z placówek z całej Polski.
Obrady zakończyła Uchwała XXII Ogólnopolskiego Sejmiku, której treść została przekazana Sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży, Minister Edukacji Narodowej i Rzecznikowi Praw Dziecka, jako głos środowiska pozaszkolnych oświatowych placówek edukacji kulturalnej i wychowania.
XXII Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego „Jesteśmy jednym światem” był czasem niezwykle intensywnym, pełnym radości, współpracy i wytężonej pracy. Pracownikom Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku pokazał nowe drogi, możliwości i horyzonty. Nauczył jak być jeszcze bardziej zgranym zespołem, i że nie należy bać się wyzwań. Pokazał nam, że naprawdę wszystko jest możliwe – trzeba tylko mocno się starać oraz wierzyć w siebie i innych.