Szanowny Pan
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Ostatnie wydarzenia w krakowskiej edukacji i wychowaniu pozaszkolnym są powodem, dla którego w tym trudnym okresie epidemii niepokoimy Pana niniejszym pismem.
Urząd Miasta Krakowa, powodowany nieznanymi motywami, wniósł do Rady Miasta Krakowa wniosek o zlikwidowanie a następnie przekazanie, jako filii miejskim placówkom kultury - jedenastu Młodzieżowych Domów Kultury w Krakowie. Całe środowisko, a to dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele tych placówek, również nauczyciele współpracujący z nimi szkół oraz społeczeństwo miasta, a także Małopolskie Kuratorium Oświaty, sprzeciwiło się zdecydowanie temu wnioskowi. Uznano go nie tylko za szkodliwy społecznie, ale jeszcze wnoszony do Rady Miasta w okresie uniemożliwiającym szersze konsultacje społeczne.
Mimo utrudnień spowodowanych pandemią, wszystkimi możliwym środkami medialnymi, skierowano liczne petycje do radnych miasta Krakowa uzasadniające burzycielski i negatywny charakter wniosku. Krakowskie Młodzieżowe Domy Kultury skupiające rocznie kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży (od 5-18 lat), które rodzice z pełnym zaufaniem powierzają nauczycielom MDK-ów, mając pewność, że w sposób wartościowy, w czasie wolnym od nauki szkolnej, rozwijają swoje talenty i zainteresowania. Biorą udział w licznych festiwalach, konkursach, koncertach, występach i setkach różnych przedsięwzięć wychowawczych, edukacyjnych i kulturalnych.
MDK-i pracują w systemie 12-miesięcznym, bez ferii i wakacji, organizują świetlice dzienne, półkolonie, kolonie, obozy specjalistyczne. Posiadają wiele zespołów artystycznych o bogatych programach i tradycji. Dysponują budowanymi przez lata ośrodkami wypoczynkowo-rekreacyjnymi (np. Jordanova w Gołkowicach Górnych- Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, ośrodek górski w Jaworkach- MDK „Dom Harcerza” i stadninę koni Olszanica - hipoterapia dla dzieci) i wieloma innymi miejscami sprzyjającymi wypoczynkowi dzieci i młodzieży. MDK-om powierza się z pełnym zaufaniem zajęcia opiekuńcze w Akcjach „Lato w mieście” i „Zima w mieście”.
Szanowny Panie Ministrze,
nie ma potrzeby przytaczać kolejnych wartości tych placówek. Pan jako pedagog i organizator polskiego sytemu edukacji, zna ich istotę i znaczenie w społecznościach Krakowa i innych miast Polski. Placówki wychowania pozaszkolnego w ostatnich latach uzyskały wysoką rangę i prestiż społeczny; są nowocześnie wyposażone, znakomite kadrowo, dostępne dla dzieci i młodzieży o różnym, często niskim statusie materialnym, a zapewniające możliwość bezpłatnego udziału w licznych zajęciach i bezpiecznego spędzania czasu wolnego od nauki (obecnie sprawnie pracujące w systemie e-learningowym prowadzą zajęcia). MDK-i wychowują w duchu prawdziwych wartości, w oparciu o dziedzictwo kulturalne Polski, pielęgnują tradycje, regionalizm, folklor, sztukę i naukę, odkrywają skarby naszej kultury, w sposób emocjonalny angażujące dzieci i ukazujące tożsamość ich miejsca i historii. Czy warto to niszczyć? Dla przejściowych kłopotów finansowych miasta, wyrywając z systemu polskiej edukacji i wychowania, tak cenne placówki oświatowe? Tym razem jak przed ośmiu laty, dzięki determinacji całego krakowskiego środowiska związanego z wychowaniem pozaszkolnym, także szkół z którymi MDK-i blisko współpracują i zdecydowanej postawie Małopolskiego Kuratora Oświaty oraz radnych udało się zahamować ten likwidacyjny proces. Czy na długo?
Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Ministra, jako Polskie Stowarzyszenie Wychowania Pozaszkolnego im. A. Kamińskiego dla Pani Barbary Nowak, Małopolskiej Kurator Oświaty, która z wielką troską i determinacją sprzeciwiła się wnioskowi Urzędu Miasta Krakowa. Jesteśmy pełni uznania dla Pani Kurator, która posiadając znajomość i wartość placówek wychowania pozaszkolnego wspiera je i podkreśla zawsze ich znaczącą rolę wychowawczą oraz edukacyjną. Pragnę dodać, że krakowskie MDK-i są wiodące w skali kraju, upowszechniają swoje praktyki i osiągniecia z zakresu pedagogiki czasu wolnego, zajęć specjalistycznych, zarządzania i kierowania. Odbywa się to często w toku sympozjów, konferencji pedagogicznych i warsztatów organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Oby niefortunny wniosek Urzędu Miasta Krakowa nie był „zaraźliwy” dla samorządów innych miast, które przy przejściowych kłopotach finansowych również podejmowałyby próby likwidacji młodzieżowych domów kultury.
Szanowny Panie Ministrze,
ufamy, że decydowane stanowisko Pani Barbary Nowak, Małopolskiej Kurator Oświaty znajdzie także Pana poparcie, o które prosimy dla Krakowa lecz także oświatowych placówek wychowania pozaszkolnego w kraju, które są wartościowymi ogniwami polskiego systemu edukacji
Lucyna Frąckiewicz - Godyń
prezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego