Projekt PSWP, CM Jordana i Senatu RP "Twórcze Wakacje"

Organizator: POLSKIE STOWARZYSZENIE WYCHOWANIA POZASZKOLNEGO im. ALEKSANDRA KAMIŃSKIEGO w KRAKOWIE

we współpracy z CENTRUM MŁODZIEŻY im. dr. Henryka JORDANA przy wsparciu finansowym SENATU RP

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku

„Twórcze Wakacje”

Warsztaty ekologiczno –teatralne dla młodych Polaków ze Wschodu.

W dniach 1 do 10 lipca 2019 r. odbył się projekt edukacyjny dla młodzieży polskiej ze Wschodu pod hasłem „Twórcze Wakacje”. Uczestniczyły w nim 3 grupy (po 8 uczniów z opiekunem) z Gimnazjum w Trokach, z Gimnazjum Inżynieryjnego im. Joachima Lelewela w Wilnie i z Zespołu Szkół
z pogłębionym nauczaniem języka polskiego w Kamieńcu Podolskim oraz laureat XIX Międzynarodowego Konkursu Literackiego, Maksym Marmulak ze Lwowa.

Przez pierwsze 5 dni w Gołkowicach  młodzież intensywnie uczestniczyła w tematycznych warsztatach, wędrowała do schroniska na Prehybie, bawiła się i wypoczywała. Program następnych 5 dni odbywał się w Krakowie. Młodzież zwiedzała z przewodnikiem miasto i jego zabytki, czynnie uczestniczyła w wydarzeniach kulturalnych (Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Etno/Kraków, Parada Nowoorleańska, finałowy koncert Festiwalu Jazzowego). Zwiedziła Kopalnię Soli w Wieliczce, wystawy w Muzeum Narodowym i Podziemia Rynku. Rywalizowała również w grze ekologicznej „Globtropiciele” oraz w grze terenowej na znajomość Starego Miasta.

Dla kilku osób był to pierwszy przyjazd do Polski, dla niektórych pierwsza wizyta w Krakowie. Każdy z nich natomiast po raz pierwszy uczestniczył w tematycznych warsztatach. Uczestnicy przygotowywali się w grupach przed przyjazdem, prezentowali innym rezultaty swojej pracy, poddawali się ocenie innych i ocenie prowadzącego.

Obowiązek posługiwania się tylko językiem polskim podczas całego projektu, warsztaty teatralne i autoprezentacji, spotkania z polskimi rówieśnikami, wspólne przebywanie i praca podczas warsztatów, sprzyjała poprawie znajomości języka, nauce współpracy,  odpowiedzialności i otwartości na innych, przełamaniu barier i stereotypów.

e-mail: pswp.edu@gmail.com