XXIX Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego
„Tolerancja wobec różnorodności”
W dniach 18-20 października 2023 roku odbył się XXIX Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego „TOLERANCJA WOBEC RÓŻNORODNOŚCI”.
W wydarzeniu wzięło udział 63 przedstawicieli 43 placówek z całej Polski, z takich miast jak: Gdańsk, Wieluń, Katowice, Kutno, Zielona Góra, Warszawa, Świdnica, Krasnystaw, Kraków, Olsztyn, Dąbrowa Górnicza, Słupsk, Zamość, Łódź, Jaworzno, Radom, Kołobrzeg, Koszalin, Legnica, Stargard, Racibórz, Ruda Śląska, Otwock, Skarszewy, Rybnik oraz Wrocław, Biłgoraj, Opole, Starogard Gdański, Pabianice.
Reprezentowali oni różnorodne placówki: pałace młodzieży, ogniska pracy pozaszkolnej, młodzieżowe domy kultury, centra zajęć pozaszkolnych i kulturalnych, ogródki jordanowskie.
Uczestnicy spędzili w Białymstoku i regionie trzy, bardzo intensywne i bogate w wydarzenia dni, realizując w całości założony program.
Uroczyste rozpoczęcie Sejmiku odbyło się 18 października 2023 o godz. 14.00 w pięknych barokowych wnętrzach Pałacyku Gościnnego Branickich, gości witały pani Iwona Szcześniak – dyrektor MDK ZPO nr 2 w Białymstoku oraz pani Anita Geratowska – prezes PSWP, natomiast pan Rafał Rudnicki – Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku – dokonał uroczystego otwarcia wydarzenia. Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Fenomen wielokulturowości Podlasia”, który wygłosił dr Artur Konopacki, wykładowca na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych w Katedrze Studiów Wschodnich Uniwersytetu w Białymstoku. Po części oficjalnej goście udali się na obiad, a następnie zwiedzili centrum Białegostoku i ogrody pałacowe z licencjonowanym przewodnikiem.
O godzinie 19.00 na scenie Teatru Szkolnego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicz rozpoczął się koncert przygotowany przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury ZPO 2 w Białymstoku, podczas którego zaprezentowało się około 100 uczestników zajęć różnych pracowni z Placówki.
Drugi dzień Sejmiku poświęcony był doskonaleniu umiejętności na warsztatach dedykowanych różnorodnym dziedzinom. Uczestnicy Sejmiku do wyboru mieli:
Zajęcia prowadzone były przez profesjonalnych instruktorów. Wszystkie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, oprócz zdobycia nowych umiejętności, pamiątek w postaci wykonanych przez siebie dzieł, były świetną okazją do integracji, do rozmów na przeróżne tematy, lepszego poznania się, impulsem do nawiązania współpracy między placówkami.
W tym dniu uczestnicy Sejmiku zwiedzili również dwie interesujące wystawy. W Galerii Sleńdzińskich obejrzeli instalację pt. „Kopiści. Zapomniani Artyści Białostockiego Getta”, natomiast w Muzeum Sybiru obejrzeli wystawę stałą – ekspozycję opowiadającą o losach Polaków w carskiej Rosji i w Związku Sowieckim oraz historię deportacji na Sybir. Osoby, które odwiedziły Galerię Sleńdzińskich wzięły również udział w spacerze z przewodnikiem – pan Szada-Borzyszkowski (pracownik Galerii) w bardzo intersujący sposób przybliżył historię terenu, na którym znajdowało się białostockie getto (mieści się tam obecnie jeden z budynków naszej Placówki).
Wieczorem, w pięknym, uzdrowiskowym miasteczku Supraśl, położonym nieopodal Białegostoku, miała miejsce uroczysta kolacja, podczas której odbyła się dyskusja moderowana na temat istotnych zagadnień dotyczących funkcjonowania Placówek Wychowania Pozaszkolnego (m.in.: dobre praktyki współpracy między Placówkami) oraz pokaz nabytych umiejętności warsztatowych.
Ostatni dzień Sejmiku, 20 października, był równie intensywny. W programie tego dnia znalazły się:
Omówione zostały także procedury tworzenia oraz zasady działania stowarzyszeń przy placówkach wychowania pozaszkolnego.
Był to również dzień poświęcony poznawaniu naszego regionu, podziwianiu jego architektury drewnianej, zachwycaniu się jego wielokulturowością, bogactwem kultury sakralnej. Uczestnicy Sejmiku wzięli udział w dwóch wycieczkach:
XXIX Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego zakończyły obrady plenarne, podczas których nastąpiło:
Nasi Goście z dużym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich proponowanych wydarzeniach, zarówno merytorycznych (wykładach, warsztatach), kulturalnych (widowisko przygotowane przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury) jak i krajoznawczych – zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem oraz wycieczki po Podlasiu. Po zakończonym Sejmiku wyjeżdżali z nowymi pomysłami, zdobytą wiedzą, bogatsi o wymieniane spostrzeżenia, ale także – zauroczeni miastem i regionem.
Wydarzenia Sejmikowe na bieżąco relacjonowane były na profilu Placówki na portalu Facebook.
Z wdzięcznością za wspólny, wspaniały czas Iwona Szcześniak.
Stowarzyszenie od 19 grudnia 2001 roku wspiera działalność Placówek Oświatowo-Wychowawczych zajmujących się rozwojem dzieci i młodzieży w czasie wolnym.
mail: pswp@pswp.edu.pl
tel. +48 32 42 26 376, +48 662 163 137
(Prezes Anita Geratowska - ZEA Przygoda w Rybniku)
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.