08 sierpnia 2024

Spotkanie z Minister Edukacji Narodowej Barbarą Nowacką w Opolu 7 sierpnia 2024 roku

W dniu 7 sierpnia br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu odbyło się spotkanie Pani Minister Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego.

Do Opola przyjechali dyrektorzy młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży i ognisk pracy pozaszkolnej z Białegostoku, Dąbrowy Górniczej, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Olsztyna, Rybnika, Warszawy i Zielonej Góry. W konferencji wzięli udział także: Wojewoda Opolska Monika Jurek, Opolska Kurator Oświaty Joanna Raźniewska, Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola Beata Kowal oraz  Wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola Piotr Mielec.

Tematem spotkania była kondycja placówek wychowania pozaszkolnego w Polsce oraz ich znaczenie dla realizacji zadań edukacji i wychowania dzieci i młodzieży w polskim systemie edukacji. Poruszane były istotne dla naszego środowiska zagadnienia z zakresu prawa oświatowego, zadań placówek w dziedzinie wspomagania rozwoju uzdolnień i  kompetencji  uczestników zajęć, współpracy ze szkołą i rodziną w wychowaniu  młodego człowieka.

Szczegółowo omówiliśmy nasze najważniejsze postulaty:

  1. Zaproponowaliśmy zmianę zasad naliczania subwencji oświatowej – tak aby wspierać finansowo samorządy, które prowadzą placówki wychowania pozaszkolnego, gdyż obecnie w wielu powiatach takich placówek nie ma. Sugerowaliśmy naznaczenie w przyznanej samorządom subwencji środków dedykowanych placówkom wychowania pozaszkolnego.
  2. Poruszyliśmy kwestie aktualnie wymaganych kwalifikacji od nauczycieli zatrudnianych w placówkach. Obecnie wymagane zatrudnianie nauczycieli z tytułem magistra „kierunkowego” jest w wielu przypadkach nierealne. W wielu przypadkach po prostu nie istnieją (lub są bardzo rzadkie) kierunki studiów umożliwiające zdobycie tytułu magistra do prowadzenia zajęć np. z modelarstwa, tańca ludowego lub towarzyskiego, breakdance, szachów, krawiectwa lub zespołu mażoretek.
  3. Omówiliśmy również oczekiwaną przez nas zmianę systemową umożliwiającą zatrudnienie w placówkach nauczycieli wspomagających, pomocy nauczycieli i specjalistów (pedagog, psycholog) w sytuacji coraz większej liczby  w placówkach uczestników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Praktyka uczy, że osoby takie w placówkach są niezbędne, również ze względu na nasilenie popandemicznych problemów dzieci i młodzieży.
  4. Postulowaliśmy również, aby nauczyciele pracujący w ogrodach jordanowskich mieli, podobnie, jak nauczyciele młodzieżowych domów kultury i pałaców młodzieży pensum 18-godzinne, gdyż charakter ich pracy i prowadzone zajęcia, obecnie, w praktyce niczym nie różnią się od zajęć w pozostałych placówkach wychowania pozaszkolnego.
  5. Zgłosiliśmy potrzebę włączenia na przyszłość placówek wychowania pozaszkolnego do jednostek uprawnionych we wszelakiego rodzaju programach wsparcia typu „Narodowy Program Czytelnictwa”, „Aktywna Tablica”, „Laboratoria Przyszłości”, czy też dostępu nauczycieli placówek wychowania pozaszkolnego do Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (a dzięki niej m.in. do bezpłatnej, rozbudowanej wersji programu Canva). Wnioskowaliśmy również o stworzenie naszym jednostkom możliwości bezpośredniego ubiegania się o środki finansowe w  konkursach i grantach zarówno z  Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie działań kulturalnych i artystycznych.
  6. Poprosiliśmy również o wyznaczenie urzędnika (i przekazanie nam jego danych kontaktowych) w odpowiednim Departamencie MEN, który byłby odpowiedzialny za funkcjonowanie placówek wychowania pozaszkolnego.

 

Wszystkie powyższe postulaty zostały wysłuchane z uwagą, padały dodatkowe pytania. Zostaliśmy zapewnieni, że rozpocznie się teraz analiza a Ministerstwo będzie z nami w stałym kontakcie w powyższych kwestiach.

Na koniec zaprosiliśmy Panią Minister na XXX Jubileuszowy Ogólnopolski Sejmik Placówek Wychowania Pozaszkolnego, który odbędzie się w dniach 2-5 października 2024 roku w Warszawie. Zaproszenie zostało przyjęte przez Panią Minister i wpisane do kalendarza.

Nasza misja

Stowarzyszenie od 19 grudnia 2001 roku wspiera działalność Placówek Oświatowo-Wychowawczych zajmujących się rozwojem dzieci i młodzieży w czasie wolnym.

Odwiedź nas

Skontaktuj się z nami

mail: pswp@pswp.edu.pl

tel. +48 32 42 26 376, +48 662 163 137
(Prezes Anita Geratowska - ZEA Przygoda w Rybniku)

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.